slubnydom.pl

Blog tematyczny o weselu i ślubie

ModaZakupy

Jaka sukienka na ślub cywilny – kilka wskazówek

Jaka sukienka na ślub cywilny – kilka wskazówek

Bierzesz ślub cywilny i zastanawiasz się, jak ta decyzja powinna wpłynąć na wybór sukni ślubnej? Nie jesteś pewna, czy wypada Ci wystąpić w wymarzonej sukni, a może przeciwnie, szukasz czegoś niekonwencjonalnego? Sprawdź nasze propozycje niebanalnych strojów ślubnych, zapoznaj się ze zmianami w modzie ślubnej na przestrzeni ostatniego wieku i dowiedz się, jaki strój będzie właściwy na ślub cywilny.

Moda ślubna

Choć ślub bierzemy zazwyczaj nie częściej niż dwa razy w życiu, moda ślubna, podobnie jak ta na co dzień, podlega ciągłym zmianom. Warto wiedzieć, że wydającą się teraz obowiązkową biel panny młode zaczęły nosić stosunkowo niedawno, bo w nielicznych przypadkach w XIX wieku. Biel damskiego stroju ślubnego stała się standardem dopiero w wieku XX. Wcześniej strój ślubny był po prostu najlepszym i najbardziej wystawnym strojem dostępnym kobiecie – panie z wyższych sfer ubierały suknie z bogatych welurów, jedwabi czy futer, a uboższe kobiety własnoręcznie szyte, zdobione i haftowane stroje. Kiedy tak zwane stroje ludowe wyszły z codziennego użytku na rzecz prostszych ubiorów, na wsiach również one stały się popularnym strojem ślubnym. Tak więc pod względem tradycji i historii, nie musimy się niczym ograniczać.

Wymarzona princeska?

Przede wszystkim zastanów się, jaka sukienka na ślub cywilny spełni Twoje oczekiwania. Jeżeli zawsze marzyłaś o wystawnej, białej sukni pełnej falbanek i koronek, nic nie powinno powstrzymywać Cię przed ubraniem jej na własny ślub. Z pewnością nie obawa, że do ślubu cywilnego nie wypada się wystroić – dzień ślubu to wyjątkowy dzień i strój powinien to podkreślać. Najważniejsze, żebyś dobrze czuła się w wybranej przez siebie kreacji, a aprobata teściowej czy religijnych ciotek pozostaje kwestią drugorzędną.

Niebanalne stroje ślubne

Jednocześnie, idąc do ślubu nie musisz czuć się zmuszona ubrać konwencjonalnej, długiej białej sukni z salonu mody ślubnej. Zmienić można nie tylko kolor – ostatnio pojawiają się, oprócz częstych błękitnych, różowych czy w kolorze szampana, suknie z kolekcji ślubnych czerwone, fioletowe i nawet czarne – ale także krój. W lecie spokojnie możemy zdecydować się na krótką sukienką, czy to dopasowaną, o kroju litery A czy uroczą baby doll, możemy również zamiast sukienki zdecydować się na elegancki kombinezon, kostium z żakietem czy jeszcze mniej oficjalne zestawienia, na przykład zwiewną spódnicę i sweter z angory. Efektownie wyglądają też własnoręcznie (lub z pomocą babci) wydziergane ze szlachetnych włóczek sukienki.

Udostępnij