slubnydom.pl

Blog tematyczny o weselu i ślubie

Ślub i weseleZakupy

Ile osób na wesele – poradnik dla przyszłych par młodych

Ile osób na wesele – poradnik dla przyszłych par młodych

Ślub i wesele to jedna z najważniejszych sytuacji w życiu każdego młodego człowieka. Nie da się ukryć, że przygotowania do ślubu zwykle wywołują masę różnych sprzecznych emocji. Z jednej strony to radość, a z drugiej stres. Sporo stresu generuje między innymi myśl o tym, kogo zaprosić na wesele.

Ile osób na wesele?

Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce popularne były wesela, na które często zapraszano ponad 100 osób. Były to imprezy huczne, trwające często 2 dni. Dzisiaj to się zmienia, a sam sposób organizowania wesel mocno ewoluuje. Coraz więcej młodych par decyduje się na zaproszenie tylko naprawdę bliskich osób, często bardziej skupiając się na przyjaciołach i znajomych niż na dalszej rodzinie. Ta konwencja pokazuje, że ludzie zwracają uwagę na relacje, a konwenanse społeczne związane z zapraszaniem na wesele mocno się zmieniają.

Minimalistyczne wesele

Zmiany te związane są głównie ze świadomością, jak duże koszty łączą cię z organizacją wesela. To bardzo często wydatek nawet w kilkudziesięciu tysięcy złotych. Współcześnie, gdy ceny idą tak mocno w górę, a jedzenie staje się coraz droższe, koszty wesela również drastycznie się zmieniają. Aby uniknąć zadłużenia się, młode pary bardzo często planują skromne wesele. To dobra tendencja, ponieważ lepiej podejść do tego z głową i nie zadłużyć się już na starcie wspólnego życia.

Kogo zaprosić na wesele?


Z reguły współczesne młode pary na wesele zapraszają najbliższą rodzinę, z którą po prostu mają ciepłe relacje i często się widują. Dalsza rodzina, na przykład kuzyni, ciotki oraz wujkowie już dosyć często nie goszczą na weselu. Drugą grupę stanowią bliscy znajomi oraz przyjaciele młodej pary. To zupełnie naturalne, że na weselu chcemy być z tymi osobami, z którymi spędzamy czas na co dzień. To właśnie ci goście tworzą często najlepszą i najwspanialszą atmosferę. Przecież o to właśnie chodzi.

Kogo nie zapraszać na wesele?

Trudno odpowiedzieć na pytanie o to, kogo nie zapraszać na wesele. Tak naprawdę każdy musi podjąć samodzielnie decyzję. Bez wątpienia wesele może być okazją do tego, aby porozmawiać z kimś, kogo nie widziało się dawno. Można wybrać się z zaproszeniem i spróbować odnowić kontakty. Z drugiej strony często takie osoby po prostu przestają mieć duże znaczenie dla naszego życia i zwyczajnie nie chcemy zapraszać ich na najważniejszą imprezę. To już kwestia indywidualnego podejścia. Bez wątpienia jednak zasada mówiąca o tym, że na wesele zapraszamy tych, którzy są dla nas ważni i uczestniczą w naszym życiu, jest dobra.

Udostępnij